Ուիգմոր Կանանց ԵՎ Երեխաների Հիվանդանոց
Առաջին անգամ Հայաստանում լապարասկոպիկ եղանակով հիդրոնեֆրոզի երկու վիրահատություն է իրականացվել
- Մանկական վիրաբուժության մեջ կիրառվող ախտորոշման և բուժման ժամանակակից գիտահեն մեթոդներից է նվազագույն ինվազիվ տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ լապարասկոպիան։
- Այս ռեպորտաժում ներկայացնում ենք վերջերս մեր հիվանդանոցում հաջողությամբ իրականացված լապարասկոպիկ եղանակով հիդրոնեֆրոզի երկու վիրահատություն։
- «Ուիգմոր կանանց և երեխաների հիվանդանոց»-ի մանկական վիրաբուժական թիմն իրականացրել է դրանք Բելառուսի Հանրապետության առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկական ուրոլոգ Վիտալի Դուբրովի ղեկավարությամբ։
- Մինչ այսօր նմանատիպ վիրահատությունները Հայաստանում կատարվել են բաց եղանակով․ այս երկու դեպքը, Հայատանի մանկական վիրաբուժության ոլորտի համար՝ հեղաշրջման նշանակություն ունեցող՝ լապարասկոպիկ եղանակով են կատարավել։
- Հայաստան այցի ընթացքում «Ուիգմոր»-ի մանկական վիրաբուժական թիմի հետ Վ․Դուբրովը մասնակցեց բուժառուների խորհրդատվության և 9-ը վիրահատական միջամտության: